Moje 85. urodziny!

W roku pańskim 2022 miałam pisać tylko o miłych wspomnieniach. Moje 85. urodziny mieco mnie „przybiły”, bo to już bardzo słuszny wiek. Może już czas by go podsumować, tylko jak „przelecieć” przez całe życie, zrobić bilans, wyciągnąć wnioski? A może inaczej? Może spróbuj człecze odpowiedzieć na pytanie: czym jest życie? Oto moja odpowiedź: życie to zbiór zadań do przyzwoitego przemyślenia i wykonania.

Niech wam się nie wydaje, że tylko dorosły „ma zadania”, mały człowiek, a nawet człowieczek też je ma. A ssanie, umiejętność przewracania się, siedzenia, nauka chodzenia to co? Przy każdym nowym zadaniu, które jest zawsze „zakrętem życiowym” powinniśmy sobie stawiać pytanie: czy decyzja jest słuszna, czy zachowanie jest przyzwoite. Jak może zauważyliście, już kilka razy użyłam słowa „przyzwoity”. To określenie „być przyzwoitym” dał nam Władysław Bartoszewski. W tym roku przypada setna rocznica jego urodzi. To określenie „być przyzwoitym” jest najlepszym drogowskazem jak żyć. Już za to jedno przykazanie zasługuje jego autor na naszą wieczną pamięć i uznanie (na tewno tych wszystkich, którzy według przykazania tego żyją).

Ja na pewno uważam i zawsze uważać będę, że był człowiekiem, który nam wszystkim bardzo wiele dał. Należał do tych niezastąpionych i jest mi bardzo żal, że tacy nasz opuszczają. Do grona takich dołączył też Daniel Passent. Smutno mi Boże, ale życie toczy się dalej. Obydwaj ci niezastąpieni dużo pisali i mówili o geopolityce. W obecnej sytuacji w Europie, ale nie tylko (rywalizacja wielkich w Afryce, czy na Pacyfiku) jest bardzo wyrazista, ale przez wielkich polityków bądź niezrozumiana, bądź celowo fałszywie interpretowana (zwłaszcza w Polsce).

Kamieniem węgielnym geopolityki (co bardzo mocno podkreślali i Władysław Bartoszewski, i Daniel Passent) jest zgoda z sąsiadami lub przynajmniej poprawne stosunki. Układy polityczne, sojusze muszą się zgadzać z naszym położeniem geograficznym. Jakoś to nie przekonuje naszych władców, bo lepszy ten za oceanem, a tego za miedzą można odsądzać od czci i wiary oraz szczuć na niego. Bo geopolityka w wykonaniu tych, co rządzą jest cyniczna, bez poszanowania praw człowieka i interesów państwa, bez cienia przyzwoitości. Bez cienia przyzwoitości jest również wieszanie bilboardów o treści „60% pieniędzy, które płacicie za energię elektryczną zabiera Unia”. Obyście za te kłamstwa poszli do piekła, czego wam z całego serca życzę. Pastwu zaś i sobie samej życzę, byśmy nigdy nie zapomnieli, że warto być przyzwoitym.

Świerklaniec, 18 lutego 2022